2024.06.20 godz. 18:31 Łuków, Lubelskie

Przedawnienie wykonania kary ograniczenia wolnosci zamienionej na pozbawienie wolności

Wyjaśnienie sytuacji

Witam mam takie pytanie,byly mojej partnerki dostal wyrok ograniczenia wolnosci za nieplacenie alimentow, zostalo mu to zamienione na pozbawienie wolnosci ukrywa się za granicą licząc że za jakiś czas mu się to przedawni i będzie mógł wrócić do Polski. Chcielibyśmy się dowiedzieć jak liczyć to przedawnienie czy od momentu kiedy dostal wyrok ograniczenia wolnosci czy od daty kiedy zostało mu zamienione na pozbawienie wolności i czy czas po jakim się przedawni to 10 lat bo to wyrok ograniczenia wolnosci czy 15 lat bo teraz jest to jakby kara pozbawienia wolności?? Bardzo proszę o odpowiedz

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Cze 2024 18:59

Wykonywanie zastępczej kary pozbawienia wolności w innej lub w tej samej sprawie (opisany przypadek), wstrzymuje bieg przedawnienia karalności. Można również przypuszczać, że postępowanie jest zawieszone na obecnym etapie - ta okoliczność nie wstrzymuje biegu przedawnienia, chyba, że skazany uchyla się od wykonania kary. Tak jest w tym przypadku, a zatem okres przedawnienia nie biegnie. Korzystniej jest obecnie przywrócić karę ograniczenia wolności i ją wykonać (jest taka możliwość). Jeśli potrzebny jest obrońca w tej sprawie, zapraszam do kontaktu email: slawomir.suski@adwokatura.pl