2024.03.05 godz. 19:32 Warszawa, Mazowieckie

Przekazanie osobie niespokrewnionej większej ilości pieniędzy z ominięciem podatku.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam Serdecznie, narzeczona kupuje mieszkanie i wykłada na nie pieniądze. Jako iż będę mieszkał z nią to w jaki sposób co miesiąc mogę jej przekazywać pieniądze abyśmy nie ponosili kosztów związanych z opłata podatku za darowiznę. (Będzie to około 80tyś zł w comiesięcznych ratach). Czytałem że jest coś takiego jak "Odpłatna renta umowna",

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Kwi 2024 10:47

Dzień dobry Można podpisać umowę sprzedaży udziału w lokalu z płatnością ratalną. Można przekazać darowiznę bez podatku, ale ona nie może przekroczyć 5733 zł w ciągu 5 lat, więc to raczej odpada, bo przez bardzo długi okres byłoby płacone 80.000 zł. Od renty umownej będzie trzeba zapłacić podatek dochodowy. Z wyrazami szacunku