2024.07.16 godz. 21:08 Golub-Dobrzyń, Kujawsko-pomorskie

przekazanie

Wyjaśnienie sytuacji

Przekazując gospodarstwo rolne aktem darowizny na dwie osoby czy muszę dokonać geodezyjnego podziału nieruchomości? Chcę przekazać gospodarstwo dwóm siostrzenicom., czy będą zwolnione od opłaty podatku od darowizny?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Lip 2024 12:31

Nie, nie trzeba dzielić nieruchomości. Można przekazać w darowiźnie dwóm osobom. Siostrzenicy będą wtedy współwłaścicielami. Są oni w II grupie podatkowej [art. 14 ust. 3 pkt 2) ustawy o podatku od spadków i darowizn], więc zapłacą podatek od darowizny. No chyba, że siostrzenicy posiadają już gospodarstwo rolne i w wyniku darowizny zostanie ono powiększone. Z wyrazami szacunku