2022.08.18 godz. 19:54 Oborniki, Wielkopolskie

Przekroczenie terminu odrzucenia spadku w imieniu dzieci

Wyjaśnienie sytuacji

Dwa lata temu odrzuciłam spadek po wuju mojej mamy. Niestety w późniejszym czasie nie zrobiłam tego sądownie w imieniu dzieci. Czy jest jakakolwiek możliwość o wniesienie do sądu o nowy termin złożenia takiego oświadczenia o odrzuceniu ? Czy jest już zasądzone , że moje dzieci przejęły ten spadek. ? Czy moja niewiedza jest jakąkolwiek przesłanką w oczach sądu o niedotrzymanie terminu ?

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Anna Sutowicz

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Sie 2022 12:58

Dzień dobry, W takiej sytuacji można złożyć do sądu wniosek o uchylenie się od skutków prawnych niezłożenia w terminie oświadczenia woli o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego dziecka z jednoczesnym oświadczeniem o odrzuceniu spadku. Taki wniosek wraz z oświadczeniem należy złożyć w sądzie rejonowym, właściwym dla miejsca zamieszkania dziecka. We wniosku można m.in. wskazać np. iż nie miała Pani świadomości konieczności odrzucenia spadku także przez dziecko i np. świadomości istnienia zadłużenia po stronie spadkodawcy, co uniemożliwiło Pani złożenie takiego oświadczenia w terminie.