2024.10.15 godz. 17:14 Biłgoraj, Lubelskie

Przeniesienie masy spadkowej a wniosek o zasiedzenie. Pytanie do opisu - Czy mogę wnioskować o zasiedzenie już po przeniesieniu masy spadkowej na spadkobierców?

Wyjaśnienie sytuacji

Brak spadku, dziedziczenie zgodnie z kodeksem prawa cywilnego. Jestem jednym z sześciu spadkobierców. Jedna z działek wchodzących w skład masy spadkowej jest dla mnie strategiczna ze względu na to, że jest jedyną drogą dojazdu do drogi od mojej posesji, mam podstawy do zasiedzenia z racji że dbałem o ten teren po śmierć w tym przypadku mojego dziadka. Mam powody sądzić, że jeden ze spadkobierców będzie chciał przejąć tą działkę i nie uda się tego zrobić polubownie. Obecnie składa wniosek o wszczęcie postępowanie o dziedziczenie i przeniesienie całości na wszystkich spadkobierców.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Paź 2024 17:52

W postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku sąd ustala grono spadkobierców i stwierdza nabycie spadku, bez ustalania masy spadkowej. Dopiero dział spadku to postępowanie, w którym możliwy jest "podział" składowych spadku, zniesienie współwłasności lub zasiedzenia. Jeśli potrzebuje Pan pełnomocnika w tej sprawie, zapraszam do kontaktu email slawomir.suski@adwokatura.pl