2024.05.28 godz. 16:24 Białystok, Podlaskie

Przepisanie mieszkania na dziecko, późniejszy zachowek

Wyjaśnienie sytuacji

Potrzebuje porady dot. przepisania mieszkania na dziecko. Ale tak by nie płacić podatku, więc opcja darowizny? Następnie jak uchronić dziecko od ew. spłacania zachowku?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Maj 2024 19:06

Proponuję podpisać przed notariuszem umowę dożywocia, której przedmiotem będzie to mieszkanie. Wtedy nie będzie to darowizna i nie dolicza się jej do spadku, a więc osoba nabywająca w ten sposób mieszkanie, jest zwolniona od ewentualnego uzupełnienia zachowku na rzecz osób uprawnionych. Z wyrazami szacunku