2019.10.08 godz. 15:44 Poznań, Wielkopolskie

Przerwany przez chorobę urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim

Wyjaśnienie sytuacji

Pracownica przebywała na urlopie wypoczynkowym udzielonym jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. W czasie tego urlopu zachorowała. Czy musimy udzielić jej niewykorzystanej części urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończeniu zwolnienia lekarskiego czy możemy nie zgodzić się na ten termin?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Burtowy

Poznań-Jeżyce, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Paź 2019 19:56

Mówimy o art. 163 par. 3 k.p. W jego interpretacji z jednej strony wskazuje się, że jeśli pracownik korzystający z powyższego uprawnienia nie wnosi o podział urlopu, powinien on zostać udzielony w całości (tutaj oznaczałoby to - w wymiarze zgodnym z pierwotnym wnioskiem). Z drugiej strony uprawnienie to stanowi wyjątek i nie powinno być interpretowane zbyt szeroko, a więc skoro pracownik wnosi o urlop teraz, to jest to bezpośrednio po okresie niezdolności do pracy, a nie po urlopie macierzyńskim. W sumie jednak pamiętałbym o szczególnej ochronie macierzyństwa w k.p. i byłbym ostrożny z odmową.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)