2020.09.17 godz. 08:30 Świdnik, Lubelskie

Obywatelstwo polskie a rezydent .

Wyjaśnienie sytuacji

Przy aktualizacji danych osobowych w banku SANTANDER w Świdniku, mimo że posiadam dowód osobisty, a więc posiadam obywatelstwo RP, w moich danych napisano że jestem REZYDENTEM. Również sfałszowano moje miejsce urodzenia. Przy składaniu reklamacji dowiedziałam się, że nawet jeżeli posiadam obywatelstwo, to i tak jestem obcokrajowcem. Uważam ten fakt za dyskryminację na tle narodowości i celowe fałszowanie moich danych osobowych w dokumentacji banku. Proszę o poradę prawną i ewentualną pomoc.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Wrz 2020 10:51

Kwestia rezydencji dotyczy miejsca, w którym podlega Pana nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, a nie narodowości. Jeśli mieszka Pani w Polsce przez większość roku i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu), tj. od wszystkich swoich dochodów, to jest Pani polską rezydentką podatkową i nie widzę tu żadnego twierdzenia, że jest Pani obcokrajowcem. Co do miejsca urodzenia, to skoro podano je niepoprawnie, to należałoby tę informację sprostować.