2024.02.03 godz. 00:20 Bytom, Śląskie

Przychody z najmu i dzierżawy - czy trzeba zakładać działalność gospodarczą?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Chodzi mi dokładnie o art. 10 ust. 1 pkt. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Czy w momencie, jak przychód wynosi przykładowo 4000/miesiąc, to jest konieczność zakładania działalności? Napotkałem się z opinią sędziów z NSA z 24 maja 2021 (sygn. akt: II FPS 1/21), w której stwierdzono m.in. że to sam podatnik decyduje o tym, czy najem stanowi działalność gospodarczą, tym samym czy jest jej częścią. Rozumiem to tak, że takie pieniądze trzeba rozliczyć następnego miesiąca jako PIT28 - 8,5% lub 12,5% od nadwyżki 100 000 zł. Miłego dnia :)))

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Robert Różycki

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Lut 2024 07:39

Dzień dobry, przede wszystkim rozliczanie z przychodu w stawce 8,5% lub 12,% następuje na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Opodatkowanie na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest od dochodu (a nie przychodu) w formie liniowej lub progresji podatkowej. Stanowiska organów podatkowych są różne. Jeżeli jest to wynajem jednej nieruchomości i nie jest to podstawowe źródło dochodu (bo np. ma Pan większe przychody np. z tytułu umowy o prace), to zazwyczaj nie ma konieczności zakładania działalności.