2024.02.28 godz. 11:30 Poznań, Wielkopolskie

Przygotowanie wniosku do nabycia spadku na drodze sądowej

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, Składam wniosek do sądu o nabycie spadku. Jednym z niezbędnych elementów jest przygotowanie i dołączenie do wniosku jego odpisów wraz z załącznikami dla pozostałych uczestników postępowania. 1. Czy odpisy przygotowane jako kserokopie wniosku wraz z kserokopiami poszczególnych załączników (w tym m.in. akty urodzenia, akty małżeństwa, testament, wniosek o otwarcie testamentu) spełnią wymogi formalne ? 2. Czy jednak w tym przypadku odpisy są rozumiane jako kopie w/w poszczególnych dokumentów potwierdzone za zgodność z oryginałem u notariusza? Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Ewelina Słupska

Wadowice, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Lut 2024 16:05

Dzień dobry, odpowiadając na pytania jako odpisy dla pozostałych stron wystarczające są kserokopie wniosku i wszystkich dokumentów, nie ma potrzeby ich poświadczać za zgodność u notariusza. Ważne, by Sądowi dostarczyć podpisany wniosek oraz załączyć oryginały dokumentów. Pozdrawiam, adw. Ewelina Słupska
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)