2020.04.01 godz. 16:36 Warszawa, Mazowieckie

Przymusowe wysłanie pracownika na urlop zaległy w kwietniu - chociaż w myśl art. 168 kp mogę urlop zaległy wykorzystać do 30 września.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Jestem pracownikiem instytucji budżetowej, pracuję na etacie i właśnie dostałam informację, że w związku z przeciwdziałaniem covid-19 oraz w myśl art. 168 kodeksu pracy od jutra mam wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy i jestem zobowiązana do jego wykorzystania. Oczywiście rozumiem powagę sytuacji jednak przyznam, że wolałabym to ja decydować, kiedy ten urlop wypoczynkowy wykorzystam bądź ewentualnie mieć możliwość gratyfikacji finansowej. Proszę o informację, co mogę w takiej sytuacji zrobić. Łączę wyrazy szacunku, Agnieszka Kowalska

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 01 Kwi 2020 21:47

Niestety w tej sytuacji nic nie może Pani zrobić. Działanie pracodawcy jest zgodne z kodeksem pracy. W wyroku z dnia 25 stycznia 2005 r. (I PK 124/05) Sąd Najwyższy stwierdził, że pracodawca może pracownika wysłać na zaległy urlop, nawet gdy ten nie wyraża na to zgody. Nadto w takim przypadku pracodawca nie ma obowiązku uzgadniania z pracownikiem terminu wykorzystania urlopu zaległego a jest ograniczony tylko tym że musi udzielić urlopu zaległego do30 września roku następnego.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)