2021.11.04 godz. 19:56 Warszawa, Mazowieckie

Co dalej?

Wyjaśnienie sytuacji

Przypadkiem dowiedziałem się o śmierci ojca która nastąpiła w miejscu jego zamieszkania ( interwencja policji i straży) Pogrzeb zorganizował OPS. Nikt z rodziny mnie nie poinformował (być może też nie wiedzieli) Chciałem zapytać co z rzeczami osobistymi ojca z jego mieszkania, czy zostały przejęte przez SP? Czy mam odebrać akt zgonu z USC jako forma zabezpieczenia przed ewentualnym zadłużeniem ojca? Jest to dla mnie nietypowa sytuacja. Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Alicja Gradowska

Czeladź, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Lis 2021 22:32

Jeśli przewiduje Pan, że ojciec posiadał długi warto rozważyć złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku. Oświadczenie może zostać złożone w terminie 6 miesięcy o dowiedzenia się o śmierci ojca. Oświadczenie składa się przed sądem lub notariuszem.