2023.11.27 godz. 16:03 Giżycko, Warmińsko-mazurskie

Pytania odnośnie testamentu oraz spadku/zachowku

Wyjaśnienie sytuacji

W testamencie spisanym przez tatę na głównego i jedynego spadkobiercę zostałam powołana ja-rodzona córka. Jego druga, adoptowana córka została w tym testamencie wydziedziczona jednak posiada troje dzieci czyli wnuki mojego taty. Czy ona mimo wydziedziczenia lub jej dzieci mogą upominać się o zachowek po śmierci taty? Czy to prawda, że darowizna np poprzez akt notarialny mieszkania uprawomocnia się po 10 latach? Czy w tym wypadku mimo, że mieszkanie jest na mnie to wchodzi w skład spadku zanim upłynie te 10 lat? Czy testament musi być uaktualniany? Jeśli nieruchomości uległy zmianie/sprzedaży?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Lis 2023 18:00

Podstawowe pytanie: czy testator (spadkodawca) już zmarł, czy pytanie dotyczy hipotetycznej sytuacji?
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)