2021.05.28 godz. 12:07 Pruszków, Mazowieckie

Pytanie: Dzień dobry, chciałabym zasięgnąć porady w takiej sprawie: wujek, mąż zmarłej ciotki - siostry mojego ojca, chce mi przepisać swoje mieszkanie. Jest to mieszkanie spółdzielcze własnościowe, bez księgi wieczystej. Założenie księgi wieczystej trwa w Warszawie około roku, a sprawa jest dość pilna, zważywszy na wiek wujka 87 lat. Opiekuję się wujkiem od kilku lat, chociaż jest to dla mnie obcy człowiek, ale on nie ma żadnej rodziny. Testament jest spisany, ale podatek do zapłacenia wyniósłby około 200 tys., więc jest to ogromna kwota. Dlatego zastanawiamy się z wujkiem czy są jakieś inne sposoby przepisania tego mieszkania. Będę wdzięczna za poradę. Magdalena Makowiecka

Wyjaśnienie sytuacji

Wujek, mąż zmarłej ciotki - siostry mojego ojca, chce mi przepisać swoje mieszkanie. Jest to mieszkanie spółdzielcze własnościowe, bez księgi wieczystej. Założenie księgi wieczystej trwa w Warszawie około roku, a sprawa jest dość pilna, zważywszy na wiek wujka 87 lat. Opiekuję się wujkiem od kilku lat, chociaż jest to dla mnie obcy człowiek, ale on nie ma żadnej rodziny. Testament jest spisany, ale podatek do zapłacenia wyniósłby około 200 tys., więc jest to ogromna kwota. Dlatego zastanawiamy się z wujkiem czy są jakieś inne sposoby przepisania tego mieszkania. Będę wdzięczna za poradę.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Maj 2021 15:24

W takim przypadku sugeruję przeniesienie własności mieszkania na Panią na podstawie umowy dożywocia. Umowa dożywocia polega na tym że w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązuje się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie i powinien, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. Skoro i tak opiekuje się Pani wujkiem od kilku lat to wydaje się że jest idealne