2024.01.02 godz. 13:31 Poznań, Wielkopolskie

podatek za wynajem

Wyjaśnienie sytuacji

Pytanie: Dzień dobry, Mój tata ma mieszkanie, chciałby abym to ja czerpała z niego zyski poprzez wynajem osobom trzecim a nie on (mimo, że mieszkanie nie jest moje tylko jego). Czy jest taka możliwość, aby podatek z wynajmu był przypisany mi? Czy można stworzyć dokument, który upoważnia mnie do nieodpłatnego dysponowania mieszkaniem oraz czerpania z niego korzyści finansowych? Na ten moment nie jestem jeszcze właścicielem, mogę nim być dopiero za 5 lat. Jestem jednak zameldowana pod tym adresem.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Robert Różycki

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Sty 2024 11:00

Dzień dobry, Podatek należny Urzędowi Skarbowemu z tytułu dochodów z wynajmu nieruchomości (czy to podatek dochodowy czy ryczałt) jest rozliczony od uzyskanych dochodów (w przypadku ryczałtu to przychodów) z wynajmu. Nie ma dla US znaczenia, że nie jest Pani właścicielem nieruchomości. Może Pani dysponować nieruchomością i pobierać z niej korzyści na innej podstawie niż własność. Uregulować taką sytuację można na kilka sposobów np. Pani ojciec może udostępnić Pani lokal na podstawie bezpłatnej umowy użyczenia lub umowy najmu z możliwością podnajmu przez Panią. Pozdrawiam,