2022.05.10 godz. 16:16 Hrubieszów, Lubelskie

alimenty

Wyjaśnienie sytuacji

Pytanie: Koleżanka dostaje od byłego męża alimenty na dwoje dzieci. Jedno dziecko skończyło 18 lat. Pytanie brzmi: czy jej były mąż może teraz bez porozumienia z nią płacić na jej konto tylko alimenty na jedno dziecko, a za drugie dziecko, to pełnoletnie, wpłacać bezpośrednio na konto dziecka?

Odpowiedzi prawników:

Mediator

Paweł Kujawa

Szczecin, Zachodniopomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Maj 2022 00:13

Dzień dobry, tak z chwilą uzyskania pełnoletności przez dziecko rodzic na który nałożony jest obowiązek alimentacyjny może a nawet powinien dokonywać wpłat do rąk dziecka lub na jego konto. W przypadku uzyskania przez uprawnionego pełnoletności z zachowaniem prawa do alimentacji, wypłata alimentów może nastąpić wyłącznie na ręce uprawnionego bezpośrednio jak wskazuje Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 16 kwietnia 1977 r. w sprawie o sygn. akt III: CZP.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)