2023.02.06 godz. 09:54 Szczecin, Zachodniopomorskie

Pytanie o wniosek o rozstrzygnięcie w istotnych sprawach dziecka

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, Syn chodzi obecnie do zerówki w przedszkolu (trafił do grupy rok starszej). We wrześniu 2023 będzie miał 6,5 lat. Z tego co się dowiadywałam może zostać zapisany do pierwszej klasy. Ojciec dziecka nie zgadza się na to by dziecko poszło do pierwszej klasy. Chce by jeszcze raz trafił do zerówki. Oznacza to, że nie uzyskam od niego podpisu na wniosku o przyjęcie do szkoły. Do jakiego sądu powinnam złożyć wniosek o rozstrzygnięcie w istotnych sprawach dziecka? Czy trzeba dołączyć jakieś załączniki? Jak długo czeka się na decyzję sądu?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Lut 2023 08:43

Dzień dobry, wniosek należy skierować do sadu rejonowego wydział rodziny i nieletnich właściwość względem zamieszkania dziecka. Wzór formularza znajdzie Pani na stronach sądu. Co do czasu oczekiwania - jest on uzależniony od obłożenia danego sądu. Opłata od wniosku wynosi 100 zł. W załączeniu należy przedłożyć odpis wniosku, skrócony akt urodzenia dziecka, orzeczenie regulujące władzę rodzicielską nad dzieckiem a także inne dokumenty mogące potwierdzić Pani stanowisko w zakresie rozpoczęcia nauki przez dziecko.