2023.02.01 godz. 12:02 Sokółka, Podlaskie

Zamiana etatu na 3/4

Wyjaśnienie sytuacji

Pytanie: Pracuję w zakładzie który jest w restrukturyzacji zatrudnia ten zakład ponad 100 osób. Zarządca w ramach oszczędności zaproponował 3/4 na okres dwóch miesięcy. Jeśli się na to pewna grupa osób z "automatu" idzie na wypowiedzenie. Moje pytanie, czy istnieje możliwość wyegzekwowania odprawy? I na co jeszcze zwracać uwagę przy podpisywaniu (lub nie) różnych dokumentów gdyż zaufanie do księgowej, kadrowej itd. jest ograniczone.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Lut 2023 15:39

Gdy zaproponowane warunki w wypowiedzeniu zmieniającym są dużo gorsze od aktualnie posiadanych przez pracownika (np. znacząco zmniejsza się wynagrodzenie, zakres obowiązków nie odpowiada jego kwalifikacjom), wówczas pracodawca może zakładać, że zmiana nie zostanie zaakceptowana, co doprowadzi do rozwiązania umowy w trybie art. 42 k.p. W takiej sytuacji pracownik ma prawo, zgodnie z art. 8 i 10 ustawy o zwolnieniach grupowych, do odprawy.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)