2023.12.15 godz. 15:19 Białystok, Podlaskie

Niespłacony dług

Wyjaśnienie sytuacji

Pytanie: W 2018 roku pożyczyłam od kolegi 57000 zł , została sporządzana umowa na okres trzech lat . Do dnia dzisiejszego spłaciłam ok 3/4 tysięcy ze względu na brak stałej pracy , dwie ciąże w tym okresie . Weszłam w związek małżeński w sierpniu 2021 roku . W tym miesiącu wierzyciel dał mi termin dwutygodniowy na spłatę całego zadłużenia , jeśli tego nie dokonam to chce sprzedać dług firmie windykacyjnej z która współpracuje i prawdopodobnie firma jest w stanie zrobić wszystko aby ten dług ściągnąć od dłużnika . Dodam jeszcze że jestem osobą nie pracująca, jestem ja codzien w domu z córką która urodziłam w lutym , nie pobieram zasiłku macierzyńskiego bo w momencie ciąży byłam osobą bezrobotną. Moje pytanie brzmi czy mój mąż będzie odpowiadał za dług mój sprzed zawarcia małżeństwa? ( Nie wie nic o zadłużeniu i w momencie kiedy pożyczyłam pieniądze nie byliśmy nawet w związku )

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Gru 2023 16:50

Dzień dobry, mąż nie będzie odpowiadał za Pani dług sprzed zawarcia związku małżeńskiego. Zgodnie z art. art. 41 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wierzyciel będzie mógł żądać zaspokojenia długu tylko z Pani majątku osobistego, dochodów itd., ale nie z dochodów uzyskiwanych przez męża. Pozdrawiam, adw. Michał Filec