2024.09.09 godz. 20:36 Lublin, Lubelskie

Zachowek

Wyjaśnienie sytuacji

Pytanie: Witam. Babcia mi zapisała w testamencie dom oraz ziemię . Wydziedziczyła wszystkich wnuków którzy się nią nie interesowali i nie utrzymywali z nią kontaktu. Była sprawa w sądzie która wygrałam ja ale okazało się że będę musiała zapłacić zachowek im dzieciom czyli babci prawnukom. Czy moge się ubiegać o zmniejszenie zachowku skoro prawnukowie nie utrzymywali z prababcia kontaktu ? Jeżeli jest taka możliwość to czy mam duże szanse żeby to wygrać ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Paulina Wojtkowska

Śrem, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Wrz 2024 21:45

Dzień dobry, co do zasady możliwe jest obniżenie zachowku na podstawie art. 5 Kodeksu cywilnego (czyli z powodu sprzecznego z zasadami współżycia społecznego zachowania prawnuków w stosunku do spadkodawcy). Nie znając jednak szczegółów dotyczących relacji rodzinnych, trudno mi ocenić szanse na to, że sąd przychyli się do Pani argumentów.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)