2020.11.12 godz. 10:29 Mikołów, Śląskie

Rażący błąd prawnika w uzasadnieniu kasacji.

Wyjaśnienie sytuacji

Prawnik popełnił znaczący błąd w uzasadnieniu kasacji do wyroku. Użył sformułowania, iż zeznania świadków obrony w tym świadka, który zmarł przed złożeniem zeznań w sprawie, są spójne. Informacja taka nie ma pokrycia w wyrokach sądów zarówno I instancji, jak i odwoławczym. Czy możliwe jest dosłanie sprostowania kasacji wyroku? Jeżeli prawnik uchyla się od odpowiedzialności, czy może pomóc, np. lokalna izba adwokacka? Czy konsekwencje braku odpowiedzialności mecenasa może ponieść oskarżony (np. kasacja rozpatrzona niekorzystnie lub odrzucona)?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Artur Ślemp

Rzeszów, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Lis 2020 23:13

Jeśli był to ustanowiony obrońca to podejmuje wszelkie czynności w imieniu swojego mocodawcy - tym samym wszelkie konsekwencje negatywne czy pozytywne odnoszą skutek względem reprezentowanej osoby. Jednakże treść błędu który Pan przytacza nie jest rażący i nie przesądza w żaden sposób o niekorzystnym rozstrzygnięciu kasacji - sędziowie zapoznają się z aktami sprawy i sami są w stanie wyciągnąć wniosek czy zeznania te są spójne czy nie.