2024.01.12 godz. 20:53 Warszawa, Mazowieckie

Rękojmia dewelopera, a nieszczelne okno balkonowe.

Wyjaśnienie sytuacji

Czy nieszczelne okno jest podstawą do zgłoszenia naprawy w ramach rękojmi dewelopera? Deweloper odpowiedział tak: "Regulacja stolarki okiennej należy do czynności eksploatacyjnych i leży po stronie właściciela/użytkownika lokalu mieszkalnego, tym samym zgłoszenia reklamacyjne dotyczące regulacji stolarki okiennej nie są rozpatrywane pozytywnie. Zjawisko rozregulowania elementów wyposażenia stolarki okiennej, jest związane ze zwykłym procesem eksploatacji, tym samym nie stanowi wady w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. "

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Robert Różycki

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Sty 2024 14:15

Dzień dobry, kwestia zależy czy nieszczelność zależy od "ustawienia" i regulacji okien, czy może nieszczelność wynika z wady fabrycznej okna. W pierwszym przypadku, deweloper może zasłaniać się możliwością regulacji we własnym zakresie. W drugim przypadku, jeżeli są wady fabryczne, można domagać się wymiany. Zwracam przy tym uwagę, że nieszczelność okienna nie zawsze musi oznaczać wadę - okna zgodnie z odpowiednimi normami nawet jeżeli są odpowiednio wyregulowane, to powinny uwzględniać minimalną wentylację, tak aby nie zamarzały/parowały - w tym zakresie należy udać się po poradę do eksperta
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)