2023.01.19 godz. 09:44 Piekary Śląskie, Śląskie

Rękojmia samochód używany zakupiony od osoby prywatnej

Wyjaśnienie sytuacji

17.09.2022 roku zakupiłam od osoby prywatnej samochód w stanie dobrym. Samochód bez problemu przeszedł stacje diagnostyczną. Niestety po ok 3 miesiącach od zakupu z samochodem zaczęły się dziać dziwne rzeczy. Po oddaniu samochodu do mechanika okazało się iż posiada on wady ukrytę tzn silni po poprzednim mechaniku został źle złożony i zaklejony silikonem. Naprawa na ten moment wychodzi 2500zł. chciałabym aby sprzedajacy oddal chociaz połowe z kosztów tej naprawy obnizajac cene uiszczonej opłaty. Czy mam szanse wygrac? Samochód 2007 rok.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Sty 2023 10:22

W świetle prawa, co do zasady, sprzedawca odpowiada w takiej sytuacji z tytułu rękojmi za wady rzeczy sprzedanej. Roszczenie nie przedawniło się (termin 2 letni - art. 568 § 1 kodeksu cywilnego). Wada jest niewątpliwie istotna (art.556(1) kodeksu cywilnego). Roszczenie, jakie Pani przysługuje to żądanie obniżenia ceny. Wątpliwości, jakie należy rozstrzygnąć to: - czy w umowie strony nie wyłączyły/ograniczyły odpowiedzialności z tytułu rękojmi (art. 558 kc) - czy zapłata 1250 zł stanowi odpowiednią proporcję, w jakiej wartość rzeczy z wadą pozostaje do wartości rzeczy bez wady (art. 560 § 3 kc)
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)