2022.04.11 godz. 23:27 Gdańsk, Pomorskie

Spadek, zachowek.

Wyjaśnienie sytuacji

Rodzice przekazali gospodarstwo rolne w latach 90 aby otrzymać emeryturę z KRUS - przekazali cały majątek jednej osobie. Rodzice zmarli: tata 2014 i mama 2018 Czy pozostali spadkobiercy mogą domagać się zachowku? Czy warto składać do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku ?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Cze 2022 17:27

Należy przeanalizować umowę. Roszczenie o zachowek ulega przedawnieniu. Termin przedawnienia roszczenia o zapłatę zachowku wynosi 5 lat. Są dwa sposoby liczenia początku tego terminu, w zależności od tego, czy spadkodawca sporządził testament, czy nie. Jeśli chciałby Pan/Pani skorzystać z indywidualnej porady zapraszam do napisania maila marta@rozwadowska-kucka.pl