2023.07.16 godz. 20:42 Wrocław, Dolnośląskie

Zachowek

Wyjaśnienie sytuacji

Rodzice przepisali gospodarstwo rolne 31lat temu najstarszemu synowi umowa darowizny. Brat ni poczuwa się do podziału majątku wartego około 4,5 miliona złotych. Tato zmarł 25lat temu a mama 3 lata temu. Czy należy mi się w takiej sytuacji zachowek lub jakaś inna część majątku.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Lip 2023 08:38

dzień dobry, roszczenie o zachowek przedawnia się z upływem lat 5 od daty otwarcia spadku (śmierci). Zgodnie z art 994 kc Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.