2022.01.08 godz. 11:50 Augustów, Podlaskie

Ile należy się rodzeństwu zachowek?

Wyjaśnienie sytuacji

Rodzice przepisali na mnie mieszkanie w bloku. Było to niecałe 5 lat temu, w tym czasie tata zmarł, a mama nadal żyje. Natomiast mój brat i siostra domagają się zachowku. Ile im się należy i kto dochowa moją mamę? Czy jest to obowiązkowe?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Alicja Gradowska

Czeladź, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Sty 2022 23:31

Przy obliczaniu zachowku dolicza się do spadku darowizny oraz zapisy windykacyjne dokonane przez spadkodawcę. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).