2023.09.05 godz. 11:16 Czempiń, Wielkopolskie

Zachowek

Wyjaśnienie sytuacji

Rodzice w 2000 roku czyli 23 lata temu przepisali swój majątek na brata w formie darowizny,ojciec który był osobą która przepisała majątek nie żyje prawie od 4 lat, Rodzice mieli pięcioro rodzeństwa zaś majątek otrzymało tylko jedno dziecko czy pozostałe dzieci mają prawo do zachowku po rodzicach chociaż żoną ojca a jednocześnie nasza matka żyje?? Darowizna obejmowała całe gospodarstwo,dom,ziemię,budynki .czyli 1.47 hektara

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 06 Wrz 2023 09:51

Co do zasady tak, o ile gospodarstwo nie zostało przepisane w zamian za rentę strukturalną. Innymi słowy, jeśli ojciec otrzymywał świadczenie w zamian za darowiznę gospodadrstwa, darowizna ta nie jest zaliczana do spadku, a zatem nie ma prawa do zachowku. W innym przypadku, jak najbardziej reszta spadkobierców ustawowych ma prawo do zachowku (roszczenie przedawnia się po 5 latach). Zapraszam do kontaktu w tej sprawie: slawomir.suski@adwokatura.pl