2022.05.05 godz. 21:18 Skierniewice, Łódzkie

Co mogę zrobić w danej sytuacji

Wyjaśnienie sytuacji

Rok 2004-spowodowalem wypadek w ruchu drogowym (0,28mg/l alkoholu). Zatrzymano mi uprawnienia do 2007. Rok 2005-wyjechalem do UK. Rok 2006 Październik przystąpiłem do zrobienia prawa jazdy w UK i po egzaminach zdobyłem uprawnienia w UK Rok 2020 wraz z początkiem pandemii wróciłem do Polski chcąc być z rodziną w tych trudnych chwilach. Po roku 2021 otworzyłem profil kandydata na kierowce. 04.02.2022 zostałem zatrzymany do kontroli ze wskazaniem jazdy bez uprawnień (mimo okazania praw z UK) 16.02.2022 otrzymałem prawo jazdy PL. Otrzymałem sądowy zakaz prowadzenia pojazdu i 1500PLN mandat

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Łukasz Raczyński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Maj 2022 11:49

Jeżeli od 2020 r. na stałe przebywał Pan w Polsce, to miał Pan obowiązek wymienić prawo jazdy uzyskane w UK na polskie prawo jazdy w ciągu 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia stałego lub czasowego pobytu w RP. Zatem nowe prawo jazdy zostało wydane zbyt późno.