2022.10.23 godz. 09:45 Rzeszów, Podkarpackie

Rozwiązanie umowy. Anulowanie podpisanej umowy.

Wyjaśnienie sytuacji

Pracuję aktualnie na umowie na czas określony, która kończy się 31.10.2022. Dostałam nowa umowę która obowiązuje od 1.11.2022. Podpisałam ja tydzień temu. Czy mogę anulować swój podpis na nowej umowie ? Nie chcę rozpoczynać tej pracy i zastanawiam się czy istnieje szansa że mogę odejść na "starej" umowie. Nie chcę wypowiedzenia na "nowej" bo chce ominąć okres wypowiedzenia.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Maciej Tokarski

Stalowa Wola, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Paź 2022 13:13

Szanowna Pani! Gdy strony wskazały w umowie o pracę dzień jej rozpoczęcia późniejszy niż data zawarcia umowy, czas pomiędzy jej zawarciem a nawiązaniem stosunku pracy nie jest okresem zatrudnienia. Podwładnemu nie przysługują więc w tym okresie uprawnienia wynikające ze stosunku pracy. Każda ze stron może w tym czasie rozwiązać umowę o pracę na zasadach ogólnych przewidzianych w KP, tj. za wypowiedzeniem albo bez wypowiedzenia, gdyż możliwość rozwiązania umowy nie zależy od nawiązania między stronami stosunku pracy. Sugeruje więc rozwiązanie nowej umowy za porozumieniem stron. Pozdrawiam!