2020.08.12 godz. 13:17 Łańcut, Podkarpackie

rozwiązanie umowy o pracę, kiedy brakuje roku do emerytury

Wyjaśnienie sytuacji

Moja mama pracuje w firmie odzieżowej jako szwaczka, brakuje jej rok do emerytury, wobec spadku zamówień od klientów słyszała głosy o redukcji etatów .Moje pytanie jest takie, czy w jej wieku i tzw okresie ochronnym firma moze ja zwolnić? czy pracodawca może od razu dać wypowiedzenie umowy, czy ten okres musi być minimum 3 miesiace? Dziekuję za odpowiedź i pozdrawiam .

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Karolina Gawlik

Dębica, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 13 Sie 2020 11:28

Przepis art. 39 k.p.(ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym) nie ma zastosowania w razie ogłoszenia upadłości, otwarcia postępowania sanacyjnego (art. 300 pr. restr.) lub likwidacji pracodawcy (art. 411 k.p.), a w przypadku zwolnień pracowników na podstawie art. 1 ust. 1 o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników można złożyć tylko wypowiedzenie zmieniające (art. 5 ust. 5 pkt 1 i art. 10 tej ustawy).

Zmodyfikowano dnia: 13 Sie 2020 11:28
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)