2020.03.09 godz. 15:35 Kraków, Małopolskie

Rozwiązanie umowy pożyczki za porozumieniem stron

Wyjaśnienie sytuacji

Tomasz Świątek <tomasz.swiatek83@gmail.com> 14:39 (55 minut temu) do kontakt Szanowni Państwo, Zwracam się z gorącą prośbą o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytanie. Czy na podstawie poniższego paragrafu można wypowiedzieć umowę pożyczki za porozumieniem stron w instytucji pozabankowej ? Art. 721. KC Odstąpienie od umowy z powodu złego stanu majątkowego pożyczkobiorcy Dający pożyczkę może odstąpić od umowy i odmówić wydania przedmiotu pożyczki, jeżeli zwrot pożyczki jest wątpliwy z powodu złego stanu majątkowego drugiej strony. Uprawnienie to nie przysługuje dającemu pożyczkę, jeżeli w chwili zawarcia umowy o złym stanie majątkowym drugiej strony wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć. Klika miesięcy temu niestety potrzebowałem gotówki. Żaden bank nie chciał mi udzielić pożyczki, ale chwilówki jak najbardziej. Niestety popełniłem duży błąd i zaciągnąłem kilka pożyczek. Czy jeśli tzw chwilówka znała moją trudną sytuacje materialną i zgodziła się udzielić pożyczki można się posłużyć powyższym artykułem do rozwiązania umowy pożyczki za porozumieniem stron ? Pozdrawiam, Tomasz Świątek

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Mar 2020 21:15

Niestety nie. Przepis art. 721 kc dotyczy uprawnienia pożyczkodawcy a nie pożyczkobiorcy i pożyczkodawca może z niego skorzystać , gdy zawarł umowę pożyczki a jeszcze nie wydał przedmiotu pożyczki czyli nie wypłacił pieniędzy pożyczkobiorcy. Jeśli pieniądze już wypłacił pożyczkobiorcy to przepis ten nie znajdzie zastosowania. Poza tym aby rozwiązać umowę za porozumieniem potrzeba jest zgoda obu stron umowy i nie potrzeba do tego żadnej podstawy prawnej ponieważ wynika to z zasady swobody umów.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)