2020.05.05 godz. 14:18 Warszawa, Mazowieckie

Rozwiązanie umowy ze żłobkiem bez okresu wypowiedzenia.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, chciałbym wypowiedzieć umowę żłobkowi bez okresu wypowiedzenia, ze względu na brak wywiązania się prze żłobek w zakresie sprawowania opieki. Przez epidemię nie jest świadczona usługa od 12 marca. W kwietniu liczyliśmy, że jeszcze ruszy i dogadaliśmy się z dyrekcją na połowę stawki czesnego. W maju nie mam złudzeń i nie chcemy ponosić kosztów za usługę, z której nie korzystamy, tym bardziej, że jedno z rodziców musi sprawować opiekę będąc na zasiłku opiekuńczym. Umowa ze żłobkiem określa tylko okres wypowiedzenia 2 miesiące, oraz żłobek może wypowiedzieć miesięcznie gdy nie płacimy

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Maj 2020 10:08

Na ten temat wypowiadał się już nawet UOKIK: https://www.uokik.gov.pl/faq_koronawirus_uslugi_edukacyjne.php#faq3904 Moim zdaniem należy tu rozważyć odstąpienie od umowy na podstawie art. 495 kc:Art. 495. Niezawiniona niemożliwość spełnienia świadczenia § 1. Jeżeli jedno ze świadczeń wzajemnych stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za które żadna ze stron odpowiedzialności nie ponosi, strona, która miała to świadczenie spełnić, nie może żądać świadczenia wzajemnego, a w wypadku, gdy je już otrzymała, obowiązana jest do zwrotu według przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. § 2. Jeżeli świadczenie jednej ze stron stało się niemożliwe tylko częściowo, strona ta traci prawo do odpowiedniej części świadczenia wzajemnego. Jednakże druga strona może od umowy odstąpić, jeżeli wykonanie częściowe nie miałoby dla niej znaczenia ze względu na właściwości zobowiązania albo ze względu na zamierzony przez tę stronę cel umowy, wiadomy stronie, której świadczenie stało się częściowo niemożliwe.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)