2022.08.30 godz. 21:25 Zamoście, Podkarpackie

Rozwód i odebranie praw rodzicielskich Ojcu.

Wyjaśnienie sytuacji

Nie utrzymuje kontaktu z mężem od wielu lat ponieważ nawet nie wiem gdzie się obecnie znajduje. Syn rośnie a ja nawet nie mogę dokumentów żadnych dziecku wyrobic czy mogę złożyć pozew o rozwód i odebrać jemu prawa?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Łukasz Brzozowski

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Sie 2022 18:07

Rozwód może być orzeczony, gdy jest zupełny i trwały rozkład pożycia. Brak kontaktu z mężem od wielu lat na to wskazuje, można zatem złożyć pozew o rozwód. Kwestię praw rodzicielski, czy też uzyskania dokumentów można jednak szybciej załatwić w sądzie rodzinnym, składając odpowiednie wnioski czy to o pozbawienie/ograniczenie władzy rodzicielskiej lub o o zastąpienie zgody drugiego rodzica zezwoleniem sądu opiekuńczego na wydanie dowodu/paszportu.