2023.01.12 godz. 00:00 Bielsko-Biała, Śląskie

Rozwód i żądania byłego męża względem teściów.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Siostra jest po rozwodzie. Mimo zdrady zdecydowała się na rozwód bez orzekania o winie. Po ślubie zamieszkała z mężem w części domu rodziców po babci, dom jest rodziców, nie przepisali go. Mężowi nie podobał się standard, więc wziął kredyty i zrobił remont mimo, że rodzice tego nie pochwalali. Siostrę namówił zapewniając, że ogarnie to finansowo. Po rozwodzie siostra spłaca mniejszy kredyt, on chyba większy. Zabrał auto. Dzieckiem się nie zajmuje i praktycznie go nie widuje. Alimenty 500 zł. Od teściów żąda zwrotu kosztów remontu. Nie stać ich na to, są zdruzgotani.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Sty 2023 11:03

Kluczowe pytanie w kontekście to, czy po rozwodzie był przeprowadzony formalny podział majątku. W kontekście zwrotu kosztów remontu, nie należy on się bez względu na podstawę prawną. Jeśli byli oni samoistnymi posiadaczami (władali rzeczą jak właściciele, mimo braku formalnego tytułu prawnego), to zwrot należy się tylko za nakłady KONIECZNE na rzecz (art. 226 § 1 k.c.), a remont, z tego co Pani/Pan pisze, nie był konieczny. Można też rozważyć użyczenie - wtedy również zwrot wydatków poniesionych wbrew woli właścicieli, się nie należy (art. 713 k.c. w zw. z art. 754 k.c.)