2023.07.03 godz. 15:23 Gdynia, Pomorskie

Sad utalil spadkobierców ale po 2 msc odnaleziono testament

Wyjaśnienie sytuacji

Witam 27 Kwietnia odbyła się sprawa w sadzie o ustanowienie spadku po Zmarłym dziadku , ja jako wnuk otrzymałem 1/6 . Sprawa w sadzie została już uprawomocniona gdyż dzwoniłem i pytałem . Wiec na rzecz mojej babci adwokat się ze mną kontaktował co chce zrobic z spadkiem i doszliśmy do ugody ze chciałbym odsprzedać swoja część . Lecz w dniu dziejszym adwokat babci twierdzi ze został odnaleziony testament i będzie zakładana sprawa na nowo i będzie czytany Testament . I tu moje pytanie czy prawnie może sie to tak odbyć gdyż sprawa o spadek jest zakończona i nagle teraz chcą to wznawiac .

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Lip 2023 16:15

Tak, istnieje prawna możliwość wnowienia postępowania i zmianę postanowienia o stwierdzenia nabycia spadku. Testament ma pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym. Można jednak podważać testament, który według Pana mógł być nieważny lub był sporządzony w warunkach ograniczonych sprawności testatora. Zapraszam do kontaktu w tej sprawie: slawomir.suski@adwokatura.pl