2022.09.23 godz. 12:30 Szczecin, Zachodniopomorskie

sąd właściwy do rozpatrzenia sprawy rozwodowej

Wyjaśnienie sytuacji

Małżonka od dawna domagała się rozwodu, w końcu po miesiącach prób z mojej strony w celu dogadania się, poradni małżeńskiej itd, uznałem, że nie widzę możliwości powrotu, zgodziłem się na rozwód. Małżonka się wyprowadziła, jednak w dalszym ciągu nie podjęła kroków w celu uregulowania sytuacji. Obecnie jestem od pół roku jestem w zawieszeniu, a chciałbym uregulować sytuację i sam złożyć pozew. Jaki sąd jest właściwy do rozpatrzenia sprawy: ja pracuję za granicą, ale mam też polski adres w Szczecinie. Tymczasem małżonka mieszka w Bydgoszczy.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Wrz 2022 12:45

Dzień dobry, kwestię właściwości miejscowej reguluje art. 41 k.p.c. - przede wszystkim wyznacza je ostatnie Państwa wspólne miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedna ze stron jeszcze tam mieszka, więc jeśli w Szczecinie nadal Pan mieszka i tam było wspólne miejsce zamieszkania, to można złożyć pozew właśnie tam. Jeżeli Pan tam nie mieszka lub nie tam było ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, to wówczas aktualne miejsce zamieszkania pozwanej żony - Bydgoszcz. Pozdrawiam, adw. Michał Filec

Zmodyfikowano dnia: 23 Wrz 2022 12:46
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)