2021.09.28 godz. 09:00 Wrocław, Dolnośląskie

SĄDOWE ZABEZPIECZENIE ROSZCZENIA O ZACHOWEK

Wyjaśnienie sytuacji

Jestem jedyną ustawową spadkobierczynią po moim zmarłym w VII 2021 ojcu(jedyne dziecko,ojciec był rozwiedziony) W testamencie z 2010 roku cały majątek zapisał swoim dwóm siostrzenicom. Sprawa o nabycie przez nie spadku jest w toku. Chciałabym się zabezpieczyć w kwestii wypłaty zachowku, do którego mam niepodważalne prawo. Majątek można wstępnie oszacować na ok 450-500 tys. zł.(mieszkanie i garaż we Wrocławiu). Czy mogę już teraz wystąpić do sądu z wnioskiem o zabezpieczenie moich przyszłych roszczeń tj. kwoty ok. 225-250 tys. zł? Jak należy to prawidłowo uczynić? Moje obawy budzi fakt ,że obie spadkobierczynie testamentowe mieszkają poza Polską-Wielka Brytanie i Islandia, i nie wiem jak mogłabym dochodzić swoich roszczeń w razie sprzedaży nieruchomości?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Wrz 2021 12:26

Dzień dobry, sprawa o zachowek niezależnie od miejsca zamieszkania pozwanych będzie toczyć się przed sądem ostatniego miejsca zamieszkania Pani ojca oraz będzie stricte o zapłatę przeciwko spadkobierczyniom testamentowym, a odpisy pozwu będą im doręczone na podstawie 1133 k.p.c. (zakładam, że w sprawie spadkowej ujawniły swoje adresy). Zabezpieczenie jest możliwe (najlepiej przez hipotekę na nieruchomości) poprzez zabezpieczenie spadku lub na wniosek wraz z pozwem o zachowek. Druga opcja wydaje się być w mojej ocenie z większymi szansami na powodzenie. Pozdrawiam, adw. Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)