2022.10.07 godz. 09:58 Konin, Wielkopolskie

Ogrodzenie z sasiadami

Wyjaśnienie sytuacji

Sasiad postawil plot na granicy dzialki jego i naszej. Dzis po czasie dostalismy list recznie napisany zadajacy polowy kosxtow owego plotu. (Podobno 1800zl) Po 1sze nic nie zostalo z nami uzgodnione odnosnie ceny lub czy zgadzamy sie na plot sami posadzilismy tuje na naszej czesci. No i teraz nie wiemy co zrobic. Poprosze o pomoc

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Paź 2022 10:10

Zgodnie z art. 154 § 2 kodeksu cywilnego właściciel gruntów sąsiadujących ponoszą po połowie koszty utrzymania m.in. płotów, murów, rowów i innych urządzeń podobnych znajdujących się na granicy gruntów sąsiadujących.W przepisie tym jest mowa o "utrzymaniu". Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 24.01.2001 r. III CZP 75/01 stwierdził, że przewidziany w art. 154 § 2 kodeksu cywilnego obowiązek ponoszenia kosztów urządzeń znajdujących się w granicy gruntów sąsiadujących nie obejmuje kosztów wybudowania nowego urządzenia. Dlatego też roszczenie sąsiada, który postawił sam na granicy bez Państwa zgody
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)