2022.06.12 godz. 20:23 Kuźnica, Podlaskie

złośliwość sąsiadów

Wyjaśnienie sytuacji

Sąsiedzi zasłonili plandeką (niebieską) dwa okna naszego domu w odległości 1 m 40 cm od ściany. Zasłona ma ok.2 m 40 cm wysokości. Mamy zamontowane na siatce ogrodzeniowej maty ze słomy trzcinowej ok 1 m 50 cm. Okna były i tak w 1/3 zasłonięte , ale to nasza decyzja (prywatność).Córka podczas odrabiania lekcji musi zapalać lampkę bo ma zasłonięte całe okno.

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 13 Cze 2022 13:34

Dzień dobry. Przepisy Kodeksu cywilnego przewidują, iż właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę. Są to tzw. immisje. Natomiast zgodnie z art. 222 k.c. przysługuje Państwu roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie tychże naruszeń.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 66% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)