2021.10.12 godz. 18:06 Wrocław, Dolnośląskie

Serwis samochodowy po 2 latach stwierdził że nie zapłaciłem za naprawę samochodu.

Wyjaśnienie sytuacji

W maju 2019 roku żona miała kolizję z sarną. Samochód był ubezpieczony w PZU i posiadał Autocasco. Po zgłoszeniu szkody zaprowadziliśmy samochód do salonu który jest serwisem i w którym był kupiony samochód. Po naprawie, samochód został wydany. Nie pamiętam czy Teściu czy żona jako współwłaściciele, ale ktoś odebrał samochód. Od 2 miesięcy, centrala wysyła nam listy że za 2019 rok nie odnotowali wpłaty, którą częściowo powinni pokryć współwłaściciele samochodu (cześć zapłaciła ubezpieczalnia, cześć powinien właściciel). Skoro wydali samochód, to musiało to być zapłacone. Czy mają prawo ścigać

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Paź 2021 21:09

Mają prawo żądać zapłaty jeśli nie mają odnotowanej wpłaty. Być może to ich błąd, ale jeśli złożą w sądzie pozew o zapłatę to Pana żona lub teść twierdząc, że zapłacili będą musieli przedstawić na tę okoliczność dowód np. dowód zapłaty kartą, czy fakturę z adnotacją o zapłacie. Na marginesie naprawa samochodu uznawana jest za umowę o dzieło, a roszczenia z umowy o dzieło przedawniają się z upływem 2 lat od wydania dzieła w tym przypadku naprawionego samochodu. Zatem jeśli już minęło 2 lata od odbioru samochodu z serwisu to poprzestaną na monitach i telefonach a do sądu pozwu raczej nie złożą
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)