2021.05.18 godz. 21:14 Mikołów, Śląskie

Siostra jako współwłaściciel majątku 1/ 8 nie zgadza się na remont budynku chyba że zapłacę za jej część prawie podwójna kwote

Wyjaśnienie sytuacji

Po podziale majątku wspólnego zostałam współwłaścicielem domu i działek. Mam 7/8 udziałów. Moja siostra początkowo chciala odsprzedać mi swoją część ale gdy dowiedziała się ze mama przepisują cała swoją część na mnie to stwierdziła że mi jej nie odsprzeda. Podpisaliśmy u notariusza podział majątku wspólnego ja mam 7/8 a siostra 1/8 nie mieszka u nas w domu. Chciałam wykonać termomodernizację domu na własny koszt budynek ma ponad 80 lat. Niestety siostra nie wyraża zgody chyba że odkupię jej część za podwójna kwotę. Wniosłam do sądu o zniesienie współwłasności lecz to potrwa co robić?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Artur Ślemp

Rzeszów, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Maj 2021 23:53

Planowana czynność stanowi czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu nieruchomością - potrzeba jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Jeśli jednak współwłaściciel nie wyraża takiej zgody, można zwrócić się do Sądu o udzielenie upoważnienia do wykonania czynności bez zgody współwłaściciela - stanowi o tym art. 199 kodeksu cywilnego. Wydaje się że w tego typu postępowaniu powinna Pani szybciej uzyskać zgodę na dokonanie czynności.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (4 głosy)