2022.09.06 godz. 19:22 Opole, Opolskie

Żądanie zachowku

Wyjaśnienie sytuacji

Siostra męża zada od nas zachowku po matce.Pól domu w 1997 poprzez sad odziedziczył mąż po zmarłym ojcu .Mama męża swoją część poprzez sporządzony testament też przepisała na męża. Odbyła się sprawą zrzeczenia przez resztę rodzeństwa 6 rodzeństwa się zrzekła tylko jedna siostra nie przyjechała na sprawę. Teraz dostaliśmy pismo od jej adwokata że wycenili dom na kwote 29.000.00 i w ciągu 14 dnoi chcą zapłaty 18.125.00zl .Wydaje mi się że źle obliczyli zachowek,że połowa domu powinna byc tylko liczona.Prosze o radę i obliczenie tego zachowku zakładając że dom wart jest 290,000,00 .

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 06 Wrz 2022 20:54

Dzień dobry, jeżeli podany przez Panią opis jest pełny, to ma Pani rację przy założeniu, że wartość nieruchomości to 290.000 zł, kwota jest zawyżona i powinno to być nieco ponad 10.000 zł. Inna kwestia to ustalenie czy przypadkiem nie doszło także do przedawnienia w zakresie roszczenia zachowku po matce męża (pięć lat po ogłoszeniu testamentu). Pozdrawiam, adw. Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)