2023.01.25 godz. 12:20 Sosnowica, Lubelskie

Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na nieprawidłowe przeprowadzenie procesu rekrutacyjnego na wolne stanowisko urzędnicze. Kogo zaskarżyć?

Wyjaśnienie sytuacji

W dniu 24.11. 2022 r. został rozstrzygnięty nabór na wolne stanowisko urzędnicze. W dniu 28 listopada złożyłam skargę do Rady Gminy Komisji Skarg, Wniosków i Petycji na nieprawidłowe przeprowadzenie naboru przez Komisję Rekrutacyjną. Na obradach Komisja zdecydowała o przekazaniu jej Wójtowi. Ponowną skargę do Rady Gminy Komisji Skarg Wniosków i Petycji złożyłam w dniu 22 grudnia 2022 r. Odpowiedź w formie uchwały otrzymałam w dniu 24.01. 2023 r. Wójt nie udostępnił Komisji dokumentów do weryfikacji sprawy.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Sty 2023 10:12

Organem, którego czynność należy skarżyć jest, zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych, wójt. Obawiam się jednak że WSA może odrzucić skargę jako spóźnioną (30 dni od daty czynności - liczone od 24.11.2022 r.). Można składać wniosek o przywrócenie terminu, powołując się na fakt prowadzenia w dobrej wierze postepowania skargowego przez radą gminy. Można też wnioskować o przyjęcie skargi mimo upływu terminu, z uwagi na brak winy strony (art. 53 § 2 zd. 2 ustawy z 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Pozdrawiam. r.pr. Wojciech Górny
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)