2024.09.13 godz. 13:29 Białystok, Podlaskie

Czy mogę zrzec się alimentów od ojca?

Wyjaśnienie sytuacji

Skończyłam studia w marcu tego roku. Mam 23 lata. Nie planuję w tym roku kontynuować mojej edukacji. Nie chcę sytuacji w której ojciec będzie domagał się zwrotu alimentów za miesiące w których nie podejmowałam nauki. Wolę zrzec się alimentów. W jaki sposób mogę to zrobić prawnie?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 13 Wrz 2024 17:51

Dzień dobry, nie spodziewałbym się skutecznego żądania zwrotu takich kwot za ostatnie miesiące. Natomiast żeby uchylić obowiązek alimentacyjny można zawrzeć ugodę z umówioną datą uchylenia obowiązku przed mediatorem sądowym z wnioskiem o jej zatwierdzenie przez właściwy Sąd albo poprosić ojca, aby złożył pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, a wówczas może Pani w odpowiedzi wskazać, że w związku z zaprzestaniem nauki i podjęciem pracy zgadza się Pani na uchylenie obowiązku alimentacyjnego, aby nie było żadnego stanu niepewności między Państwem. Pozdrawiam, adw. Michał Filec