2020.07.26 godz. 13:11 Bytom, Śląskie

Śmierć mamy, żyjący tata, 3 rodzeństwa, darowizna.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam miesiąc temu zmarła mama. Tata żyje zostało mieszkanie własnościowe w którym oboje rodziców było właścicielami. Tata mieszka obecnie sam na tym mieszkaniu, chce podarować jako darowiznę jednemu z 3 rodzeństwa. Czy jeśli tata podaruje mieszkanie jednemu dziecku czy 2 pozostałych coś się należy z tego mieszkania. Jeśli tak to kto kogo musiał by spłacić? Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marzena Klimczak

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Lip 2020 16:19

mieszkanie własnościowe należało do obojga rodziców? Jeżeli tak, to Pani / Pana Tata nie może dokonać darowizny całego mieszkania. Jeżeli obydwoje rodzice byli właścicielami mieszkania, to należy przeprowadzić postępowanie spadkowe - wniosek o nabycie spadku do sądu. Ewentualnie udać się do notariusza, by sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia. Jeżeli nie było testamentu, to zarówno Pani / Pana Tata jak i Pan / Pani oraz rodzeństwo dziedziczycie część należącą do Pani / Pana Mamy.

Zmodyfikowano dnia: 26 Lip 2020 16:20
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)