2024.03.28 godz. 12:48 Wrocław, Dolnośląskie

Śmierć ojca podczas pracy z winy pracodawcy

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, 06.03.2010 r. tata pracował jako ochroniarz, dorabiającdo renty. Podczas zm. nocnej tata zmarł w wyniku zaczadzenia z piecyka gazowego na butle, którym się ogrzewali pracownicy. Sekcja zwłok wykazała że tata nie był pod wpływem alkoholu. Z informacji jakie posiadam tata i jego o przełożony wiedzieli że piec jest nie do końca sprawny, kazali mu podpisać dokument którego nie posiadamy, w którym była wzmianka że tata wyraża na to zgodę. Mama nie ubiegała się o nic ze względu na ten dokument. Ale czy to w ogóle było zgodne z prawem? czy termin aby wnieść sprawę nie jest przedawniony?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Mar 2024 16:17

Termin dochodzenia roszczeń z tego tytułu to co do zasady 3 lata. Wyjątkiem jest sytuacja gdy zdarzenie miało miejsce na skutek przestępstwa - wówczas przedawnienie następuje po 20 latach. Konieczne w tym przypadku byłoby skazanie pracodawcy lub osoby upoważnionej przez pracodawcę z tytułu odpowiedzialności za niesprawny piec.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)