2022.07.11 godz. 08:15 Gniezno, Wielkopolskie

Sprawa majątku po rodzicach

Wyjaśnienie sytuacji

Śostra sprzedała mieszkanie po rodzicach za kwotę 75000 jest nas 4 rodzeństw jaka kwota przypada jako zachóywek

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Sie 2022 15:02

Dzień dobry. Zasadą jest, że zachowek należy się w wysokości 1/2 udziału spadkowego, który powinien przysługiwać osobie uprawnionej do otrzymania zachowku. w Państwa przypadku należy wartość mieszkania podzielić na czworo rodzeństwa, otrzymana kwota - 18.750 zł, stanowić będzie udział spadkowy. Zachowek stanowi połowę z tego udziału a więc odpowiednio po 9.375 zł na każdą osobę. Oczywiście przy założeniu że każdy miał jednakowe prawo do dziedziczenia i żadne z Państwa nie jest osobą nieletnią lub niepełnosprawną. Pozdrawiam.