2021.07.01 godz. 11:24 Bytów, Pomorskie

Spadek- czy rodzeństwu wujka należy się zachowek

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Nurtuje mnie prawo spadkowe. Zmarł Wujek- zostawił testament, sporządzony notarialnie, w którym powołał do spadku swoją siostrzenicę. Rodzice jego już nie żyją, żony nie miał. Dzieci i wnuk zostały wydziedziczone. Czy w takim przypadku można mówić, że dzieci i wnuk w świetle prawa nie istnieją i szuka się następnych uprawnionych do spadku bądź zachowku? Czy w tym przypadku rodzeństwo wujka ma prawo do spadku albo zachowku? Z wyrazami szacunku Maria Markowska

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Lip 2021 21:54

Skoro wujek spadek zapisał siostrzenicy to ona ma prawo do spadku. Uprawnienie do zachowku mają dzieci i wnuk jeśli wydziedziczenie zostanie zakwestionowane (kwestia dowodowa w sądzie). Rodzeństwo nie ma uprawnienia do zachowku. Potencjalni spadkobiercy dalsi muszą być ustaleniu i powiadomieni o postępowaniu, ponieważ mogą teoretycznie chcieć kwestionować testament.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)