2023.11.27 godz. 14:06 Janowice Wielkie, Dolnośląskie

Spadek dziadków, matka przekazuje bratanicy, pomijając swoje dzieci.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry! Nazywam się Aneta Reuter. Moja mama dziedziczy w 1/3 po rodzicach. Do spadku miała 2 braci Swoją część przepisała na jednego brata. Po śmierci jej ojca, ten brat przejął jej czesc spadkową. W 2023 roku zmarł tenbrat mojej mamy. Moja mama chce teraz przepisać resztę spadku po matce na córkę swojego zmarłego brata. Ja i moja siostra nie zostałyśmy uwzględnione w jej spadku. Nasza matka cały swój spadek oddała bratu a teraz chce po śmierci babci przekazać resztę domu i ziemię swojej bratanicy. Moje pytanie: czy nam jako jej dzieciom nic się nie należy ze spadku? Dziękuję. Reuter

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Lis 2023 18:19

Spadkobierca jako właściciel niercuhomości (lub ruchomości) nabytych w drodze spadkobrania, może tym majątkiem swobodnie rozporządzać, w tym również może darować swoją część bratanicy. Jednakże po śmierci matki, być może będziecie Państwo mieli prawo do zachowku (w zależności od tego, w jakiej formie mama przekażę swoje udziały spadkowe bratanicy). W chwili obecnej może swoją własność przekazać komukolwiek zechce (tego dotyczyło pytanie).
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)