2022.06.22 godz. 12:55 Warszawa, Mazowieckie

Spadek-dziedziczenie 2 spadkobierców. Niegodny dziedziczenia..

Wyjaśnienie sytuacji

Po śmierci rodzica - spadkodawcy jest 2 osoby, jedna z nich to alkoholik ,miał sprawy w Sądzie o znęcanie się nad spadkodawcą. Jakie dowody należy w Sądzie przedstawić, czy jest taka szansa.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Cze 2022 21:25

Zakładam, że nie było testamentu. Jeśli sprawy zakończyły się wyrokami skazującymi, to można wystąpić o stwierdzenie niegodności dziedziczenia. Termin - 1 rok. Sprawa nie jest oczywista, bo podstawą jest dopuszczenie się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy. Nie jest przesądzone, nawet przy wyroku skazującym, że Sąd uzna że przestępstwo było "ciężkie". Na pewno temat wymaga pełnej porady prawnej, a nie samej konsultacji na forum.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)